Adolf Joachim Sabath (4.4.1866 - 6.11.1952)
Adolf JoaAdolf Joachim Sabathchim Sabath se narodil 4. dubna 1866 ve vsi Záboří u Blatné, jako jedno z jedenácti dětí Joachimu Sabathovi a Barbaře Sabathové, rozené Eissenschimmelové. V roce 1881 opouští Adolf jako patnáctiletý chlapec svou rodnou zem a míří do Ameriky s penězi, které mu tak akorát postačí na cestu do Chicaga, kde žije jeho blízký příbuzný. Zpočátku pracuje příležitostně jako poslíček, prodavač, až se prosazuje jako realitní agent. Po celou dobu šetří vydělané peníze aby byl schopen zaplatit cestu do Spojených států i zbytku své rodiny a aby mohl pokračovat ve studiu. V roce 1885 úspěšně dostudoval Bryant and Stratton College. Dále navštěvoval Chicago College of Law a následně Lake Forest University, kde v roce 1891 získal titul "Bakalář práva". Roku 1895 je Adolf Joachim Sabath s pomocí guvernéra státu Illinois, Petera Altgelda, jmenován smírčím soudcem a nastupuje tak svou úspěšnou politickou kariéru. Slouží až do roku 1897, kdy je jmenován předsedou policejního soudu. V roce 1907 byl Adolf Sabath zvolen jako poslanec demokratické strany pátého okrsku státu Illinois do Kongresu Spojených států amerických. Pan Adolf Joachim Sabath působil ve Sněmovně reprezentantů nepřetržitě 23 funkčních období a stal se tak druhým nejdéle sloužícím kongresmanem v historii. Sabath významně napomáhal v boji o získání československé nezávislosti. V květnu 1917 prosadil v Kongresu rezoluci, která tehdejšímu Československu přiznávala právo na svobodu a nezáviHrobka Adolfa Joachima Sabatha (Forest Home Cemetery, Forest Park, Illinois, USA)slost. A byl to on, kdo připravil pro T. G. Masaryka triumfální přivítání ve Washingtonu, D.C. v květnu roku 1918, kdy budoucího prezidenta přišlo uvítat sedmadvacet členů Kongresu. Půl roku před tím, 31. prosince 1917 se Adolf Joachim Sabath oženil s Mae Ruth Fuerstovou. Svůj vliv ve prospěch Československa uplatňoval i v průběhu 2. světové války. Byl znám jako bojovník proti prohibici, za liberalizaci přistěhovaleckých zákonů a proti antisemitismu. Jako jeden z prvních amerických politiků varoval před nacistickou hrozbou. Ve svém rodném Záboří financoval výstavbu sirotčince. Zemřel 6. listopadu 1952 v nemocnici vojenského námořnictva v Bethesdě, Montgomery County, stát Maryland, dva dny poté co byl znovuzvolen do Kongresu. Pochován je na Forest Home Cemetery, Forest Park, stát Illinois.
Mezi další jeho aktivity patřilo: členství v ústředním výkonném výboru Demokratické strany (1909 - 1920), byl delegátem na všech státních sjezdech demokratické strany od roku 1890 a delegátem na všech národních sjezdech demokratické strany v letech 1894 - 1944. Jako představitel reformně-smýšlejícího přistěhovaleckého voliče, bojoval za schválení smlouvy týkající se norem v oblasti potravinářského a farmaceutického průmyslu (Pure Food and Drug Act) a za uznání malých národů po 1. světové válce. Představil první návrh zákona o úrazovém pojištění pracujících a obhajoval vyšší rozpočet pro stavbu nových dálnic. Kongresman Sabath se stavěl proti prohibici a bojoval za její zrušení. V roce 1931 představil první návrh zakona o nezávislé agentuře vlády Spojených států nazvané později "Reconstruction Finance Corporation", jež poskytovala finační pomoc státním a místním vládám, bankám a dalším organizacím především během hospodářské krize 30. let 20. století a po celou dobu také podporoval zákonodárství v oblasti práce a sociální pomoci. V roce 1909 představil první rezoluci o starobních důchodech a naléhal na ustanovení zákona o sociálním zabezpečení. Byl členem Imigrační komise, kde oponoval nelidským a krutým imigračním opatřením ale podporoval přísné deportační zákony. Působil také jako předseda Komise pro obchod s lihem a destiláty. Hájil členství Spojených států ve Společnosti národů (League of Nations) a byl jedním z prvních kdo podporoval vojenskou připravenost proti nacistické hrozbě. Byl členem National Masons (svobodní zednáři), Order of Elks (Řád losů), Knights of Pythias (bratrstvo Rytířů Pythiasu) a dalších sociálních, řádových a společenských organizací města Chicaga.
Zdroj: American Jewish Archives (Americké židovské archivy) / Překlad: Petr Vápeník
Genealogie rodu Sabathů:
Genealogie rodu SabathůMožná nám můžete pomoci dokončit tento projekt, nebo alespoň těžit z toho co již bylo zjištěno. Jste Vy, člen Vaší rodiny, nebo někdo koho znáte, členem rodu Sabathů? Pokud ano, dejte nám prosím vědět. Zašlete mail na: obec-Slatina@seznam.cz. Děkujeme!
  Webdesign: Petr Vápeník, ↑ Nahoru ↑